Пошукова та проектна діяльність

 МОЯ МАЛЕНЬКА БАТЬКІВЩИНА НА КАРТІ  УКРАЇНИ. 
ПОШУКОВА РОБОТА

« Фтеньова  криничка»








 І до криниці знов біжить стежина,
До діда Фтеня, прямо на місток.
 А далі хрест високий з рушниками,
 Калина, верби, бджоли, спів пташок.

Побережець М.С.











Кажуть, що з глибокої криниці можна бачить зорі серед дня.                             З давніх-давен українці шанобливоставилися до річок, озер, джерел, криниць. Берегли їх, бо вода в житті людей, тварин, рослин відіграє велику роль. Безцінним даром природи є прісна вода, що знаходиться в земних глибинах. З водою починається життя (купають новонароджених дітей), з водою закінчується життя людини (обмивають тих, хто навіки залишив наше життя).
На території Шамраївської сільської ради за 0,5 км від населенного пункту, на південь знаходиться« Фтеньова криничка» і за народним віруванням, вода в ній ”цілюща», вона благотворно впливає на опорно- рухову та травну систему людини та  допомагає від хвороб та всяких лих.
 А викопав цю криничку  Фтень Загоруйко у  20-30 роках ХХ століття на долині сусіда  Побережця Семена, в роки коли була велика засухаі в криницях не вистачало води.
   В той час  ця родина мала велике господарство - коня, корову, вівці і для годівлі  худоби  встановлювали спеціальний жолоб, з якого вода стікала у корито. Воно було на відстані кількох метрів від колодязя, щоб брудна вода не поверталася назад.
 Під час другої Світової війни  старий дід Фтень  і жінки зібралися разом і обклали  стіни  криниці каменем, вставили трубу , з якої текла вода в копанку, де жінки  прали одяг.
…А копанка!  Великі темні камені!
 Вода, як скло, а в ній – і небо, й хмари,
 І верби нахилились до жінок.
Під час окупації району  робочі  Грушківськогоцукрового заводу перевозили  возами  «Яковим яром»  буряк з полівс. Данилова Балка і завжди зупинялись біля кринички  набрати води, бо вірили, що ця вода є “цілюща”, і коли питимуть її під час роботи , будуть здорові,  бадьорі, не болітиме спина.
Цією водою напували коней, щоб були здорові та міцні . Одного разу з ними поїхав і священик , який  освятив криничку і поставив там Хреста. А люди посадили біля неї вербичку, а щоббулаприємною на смак – калину. І зараз раз у ріксільськийбатюшка освячує воду в криничці, люди чистятьджерело. А в велику засуху вдови разом із священником виливають воду ізкринички, щобпішовдощ.Старші люди   добрим  словом згадують  « Фтеньову криницю»
Зараз біля « Фтеньової криниці» досить гарне місце. Вона обросла квітами, кущами та іншими рослинами. З ранньої весни духмяніють тут квіти, гудуть бджоли,витьохкують солов’ї.
Влітку повітря тут насичене п'янкими ароматами медового різнотрав'я та чагарників. Дихається легко: здається, не повітря вдихаєш, а п'єш цілющий, запашний напій. Все це благотворно діє на організм людини, бадьорить, викликає хороший настрій, проганяє втому.
Це чудове місце для відпочинку .  Тому ми  щороку під час роботи літнього оздоровчого табору йдемо туди на екскурсію.
Тут можна відпочити і напитися чистої, холодної та смачної джерельної води, хочкриниця і стара,але вода у ній прозора,(кришталева).А із давніх часів існувало повір'я, що, напившись джерельної води людина здатна почерпнути силу самої землі.



 






 

Прислів'я про криницю.

§  До доброї криниці стежка утоптана.
§  З глибокої криниці холодна вода.
§  Не брудни криницю, бо схочеш водиці.
§  Не плюй у криницю, бо з неї будеш пити водицю.
§  Не знаємо ціни водиці, доки не висохла криниця.
§  Треба нахилитися, щоб з криниці напитися.

Записано зі слів  жительки села  Ковалішиної (Побережець ) Валентини Василівни.


Схема маршруту до
 « Фтеньової кринички»



Дослідницько-пошуковий проект 
"Біла зимонька прийшла, саньми свята привезла"






Проект "Квіти біля школи"



Немає коментарів:

Дописати коментар